•                                            Well's Fargo (Formerly Wachovia) Conference Cup

     1986-1987      1988-1989      1990-1991      1992-1993       1995-1996       1996-1997      1997-1998

    1998-1999      2000-2001     2001-2002      2002-2003      2003-2004      2004-2005     2013-2014

                                                                   

     

                                                                       State Championships

    Boy's Soccer                                                   Girl's Soccer                                                    Volleyball

    1990                                                                       2006                                                                1986

    1995                                                                       2009                                                                1990

    1996                                                                       2010                                                                 1993

    1998                                                                       2013                                                                  1994

    1999                                                                                                                                                 1995

    2000 

    2002 

                                                                   State Individual Champions

    Track & Field

    1982 Cindy Floyd – High Jump

    1991 Peace Shepard – High Jump

    1991 4x400 of Peace Shepard, Noreen Burton, Lovie Washington, Zanita Jordan

    1996 Tracy Pickett – Shot Put

    1997 Tracy Pickett – Shot Put

    1997 Tracy Pickett – Discus

    1999 Erin Johnson – Pole Vault

    2000 Erin Johnson – Pole Vault

    2000 4x400 of Andi Henderson, Carrie Newman, Melina Schank, Felicia Heyward

    2002 Michelle Mathews – 800 Meters

    2003 Michelle Mathews – 800 Meters

    2007 Cornelius Watkins – Discus

    2008 Cornelius Watkins – Discus

    2009 4 x 400 of Natalie Oshita, Lisa Moffitt, Tiffany Martin, Carrie Dail 

    2010 KC Watson – Pole Vault

    2012 Korie Bennett – Pole Vault

    2016 Maggie Bamber – High Jump (Indoor)

    2017 Bogue Dick – Pole Vault (Indoor)

    2017 Ricky Kidwell – 800 Meters

     

    Wrestling

    2017 Dustin Childs

    2020 River Carroll

  • Conference

    Baseball

    1978

    Boy’s Basketball

    1978

    Girl’s Basketball

    1981     1987      1991     1992

    1993     2002     2021

    Boy’s Cross Country

    2008     2017

    Girl’s Cross Country

    1998     1999      2000     2002

    2012

    Football

    1988

    Boy’s Golf

    1995     2001     2002      2003

    Boy's Lacrosse

    2021

    Boy’s Soccer

    1983     1984      1985      1986

    1987     1988      1989      1990

    1991      1992     1993       1994

    1995     1996      1998      1999

    2000     2001     2002      2003

    2004     2006     2007     2008

    2009     2016      2018

    Girl’s Soccer

    1996     1997      1998       1999

    2000     2001     2006      2007

    2008     2009     2010      2011

    2012      2013      2014      2015

    Softball

    1981     1998      2004      2005

    2011     2014      2015

    Boy’s Swimming

    2016     2017      2018      2019

    2020

    Girl’s Swimming

    2014      2015     2019       2020

    Boy’s Tennis

    1998     1999      2000      2001

    2003     2004

    Girl’s Tennis

    1997     1998      1999       2000

    2002     2003      2004      2010

    2013      2014

    Boy’s Track

    1978      2008      2013      2017

    2018

    Girl’s Track

    1984      1986       1987      1989

    1998      1999      2000      2001

    2002     2003      2005      2006

    2007     2008      2009      2010

    2011      2012       2013       2014

    2016     2021

    Volleyball

    1977       1982      1983      1984

    1985      1986      1987      1988

    1990      1992      1993       1994

    1995      1996      1998     2004

    2005     2009      2013

    Wrestling

    2015      2016      2017

  • Regional Runner-Up

    Boy’s Cross Country

    2001      2002

    Girl’s Cross Country

    1997      2002      2011

    Boy’s Soccer

    1997      2006       2007       2009

    Girl’s Soccer

    2000      2001       2011         2012

    2016

    Softball

    2011

    Boy's Tennis Dual

    2002

    Boy’s Track

    2000     2017

    Girl’s Track

    1997       2001      2002      2004

    2010 

    Volleyball

    2000      2001      2002

    Wrestling Individual

    2014

    Wrestling Dual

    2014      2015       2017

     

    Regional

    Boy’s Cross Country

    2008      2017

    Girl’s Cross Country

    1999       2010      2011       2012

    Boy’s Soccer

    1986      1989       1990       1991

    1992      1995       1996       1998

    2001      2003      2004

    Girl’s Soccer

    1999      2006     2009      2010

    2013     2015

    Girl’s Track

    1991       1993      1998      1999

    2000      2002     2005     2006

    2007      2008     2009     2011

    2012      2013

    Volleyball

    1986      1988     1990     1992

    1993      1994     1995     1996

    1999 

    Wrestling Individual

     2015

  • State Runner-Up

    Girl's Cross Country

    1998

    Boy's Soccer

    1986

    1989

    1991

    1992 

    2001

    2003

    2004 

    Girl's Soccer

    1999

    2015

    Softball

    2011

    Girl's Track

    1986

    Volleyball

    1985

    1988

    1992

    1996

    1999

    Wrestling Tournament

    2015